Koçluk Nedir?

 Evimize bakmanın bir başka yolu da evreni büyük bir yap-boz gibi görmek. Herkesin tamamen essiz bir parçayı oluşturduğu bir yap-boz. Evrende herkesin minicik ama essiz bir parçası var, sadece o özel insanın yerini doldurabileceği… Mucize, o yap-bozdaki yerinizi bulduğunuzda gerçekleşir: siz yerinizi doldurduğunuzda, bana da benim yerimi bulmam için yardım etmiş olursunuz. Hepimiz, birbirimize kendi yerimizi bularak en büyük yardımı yaparız. 

Alan Cohen

 


Bir yaşam koçuyla tanıştığınızda, akla gelen ilk soru bu olur. Koçluk nedir?

Yaşam koçları bu soruya birçok şekilde yanıt verilebilirler. Bunun dışında siz de internet ortamında arama yapar ve yaşam koçluğuna ait bir çok tanım okuyabilirsiniz. Bütün bunlar bir fikir oluşturmakla beraber, bazen size uygun gelen bir cevap olmayabilir. Bunun sebebi koçluk çalışmalarının (uygulamalar her ne kadar teknik ve statik gibi görünse de) kişiye özel olması ve koçluk uygulamasının herkes için farklı bir sonuç vermesidir. Hepsinden önemlisi de beklenilen sonucu danışanın kendisinin belirlemesidir. Kısacası, Koçluk uygulamaları kişiye özeldir ve yaşandıkça fark yaratır.

Biz yine de koçluğu tanımlarsak; ’’Koçluk, hayatımızı istediğimiz yönde değiştirebileceğimizi bilerek, gerçekleştirmek istediğimiz hedeflerimize (hayallerimize) en kısa yoldan ve hızlı bir şekilde ulaşabilmenin yöntemleridir.’’diyebiliriz.

Şimdi bu statik tanımı bırakalım ve daha yakından koçluğu tanıyalım ister misiniz?

Cevaplar evet ise size birkaç soru sormak istiyorum,

Şimdi lütfen düşünün ve bu soruları sorun kendinize. (Zihninizi susturmanızı ve sadece sorulara odaklanlanırsanız en net yanıtları alırsınız .)

İşte Sorular.

Her şey mümkün olsaydı nasıl bir hayat yaşıyor olurdun?
Şu anki hayatında sence mükemmel olmayan ne?
Şimdiki hayatına yüz üzerinden bir tatmin olma puanı versen kaç puan verirsin?
Beş yıl sonra kendine ve yaşamına baktığında kendini nerede görüyorsun?
Keşke ve pişmanlıkların var mı? Beş yıl sonra olur mu?
Bu soruların cevaplarını net bir şekilde kolaylıkla verebiliyorsanız ve hayatınızın en az yüzde sekseninden mutluysanız sizi tebrik ediyorum.

“Hayır şu anki hayatımdan tatmin olmuyor ve daha iyisini hak ettiğimi düşünüyorum.” diyorsanız. Peki o zaman, Şu anda sizi, istediğiniz hayata ulaşmayı engelleyen sebep/sebepler nelerdir?

Bu cevaplar sizi olmak istediğiniz yere götürecektir.

Gördüğünüz gibi, ‘’Koçluk kişinin kendi cevaplarını bulmasını sağlayan doğru ve güçlü soru sorma sanatıdır.’’Koç, danışanın hayatını gözden geçirerek,ihtiyacını duyduğu konularda ‘’Ne? Ve Nasıl?’ın’’ cevaplarını buldurarak onu istediği noktaya ulaşmasını sağlayan kişidir.Bu nedenle koçluğa ‘’harekete geçiren bir sistemdir’’de diyebiliriz.

Koçluk çalışmaları ne şekilde tanımlanırsa tanımlansın, anlatılacak bir şey değil yaşanacak uygulamalardır demiştik. Bu sebeple çevrenizde koçluk hizmetinden yararlanmış bir kaç arkadaşınız varsa onlarla da mutlaka konuşun ve deneyimlerini -onların sözcükleriyle- dinleyin. Göreceksiniz ki her birinin anlatımı farklı farklı olacaktır. Çünkü yine tekrarlamak isterim ki bu uygulama kişiye özel bir çalışmadır ve her çalışmadan çıkan sonuçta çok farklı olacaktır.

Şimdi; ”Buraya kadar okuduklarım bana yeterli gelmedi, daha detaylı bilgiye ihtiyacım var,” diyorsanız, sorularınızı info@aktifkocluk.com adresine mail atarak sorabilir yada, bizimle de iletişime geçip cevaplarınızı alabilirsiniz.

İstediğiniz hayata doğru bir adım atmaya ne dersiniz? Arayın, hemen başlayalım.!

“Küçük bir adım, sonra bir adım daha… Derken bir yürüyüşe, bir yolculuğa dönüşür… Ve o da bir yaşam biçimine…” Lao Tzu …

Sizi Arayalım

Ücretsiz bilgi almanız için sizi arayalım!