Koçluk  Neden Önemlidir?


“Türlerin hayatta kalanı ne en güçlü ne de en akıllı olanıdır değişime cevap verebilen yaşamını sürdürebilir."

Charles Darwin


Doğal hayata baktığımızda canlıların yaşamının devamlılığını sağlayan etkinin  güçlü olmalarından değil doğal yaşama ve değişime uyum sağlamalarından kaynaklandığını görürüz. Günümüz dünyası  sürekli gelişen bilim ve teknoloji ile kendini yenilemeye geliştirmeye devam ediyor. Fütürolog’lar da gelecekte, ‘’daha iyi ve daha çok eğitim’’ alan insanların başarılı olacaklarını ve böylece refaha ve mutluluğa ulaşacaklarını savunuyorlar.

Hal böyle olunca da yeniliklere uyum sağlamak kaçınılmaz olacaktır. O zaman da  akla gelen ilk soru  ”insanlar bu değişime nasıl adapte olacaklar?”

Bu amaçla 1890’lı yılların başında  önce sporcuların performansını artırmak üzere uygulanan bazı teknik ve yöntemlerle ortaya çıkan koçluk yaklaşımı, günümüzde de kurumlarda ve bireysel yaşamda verimliliği ve  başarıyı artırmak için uygulanmaya devam ediyor.

Koçluk, öncelikle kişisel gelişim ve farkındalık sağlar. Bireyin kendisini tanıyarak, ne olduğu, ne olmak istediği ve nereye ulaşmak istediği ile potansiyelinin  ortaya çıkmasına odaklanarak, davranışlarında ve seçimlerinde daha esnek olabilmesini sağlayan bir çalışma modelidir.

Koçluk bakış açısı öncelikle ‘’Ben kimim?’’ sorusunun cevaplarını bireye buldurarak kendisini tanımasına yardımcı olur. Kendini tanıyan birey de değerlerinin farkındadır ve ne istediğini bilir. Hedef belirlendikten sonra da artık nereye, nasıl gidileceğinin cevaplarını kolayca bulmaya başlar.

Koçluk sistemi;

  • Bireyin yeteneklerini keşfederek, potansiyelini  ortaya koyar,
  • Özgüvenini geliştirir,
  • İş ve özel hayat dengesini sağlayarak kişisel başarıyı artırır,
  • İletişimi geliştirir ve güçlendirir,
  • Hayat amacını, yani var olma amacını buldurur,
  • Bireyin daha mutlu,huzurlu ve dengede yaşamasını destekler,
  • Hayat bitmeyen bir öğrenme yolculuğudur. Koçluk çalışmaları , hayatında azla yetinmeyen, neleri hak ettiğini bilen ve daha fazlasını hayatına katmak isteyen bireylere bu kazanımları sunan tam donanımlı bir çalışma ve sistemdir..

Sizi Arayalım

Ücretsiz bilgi almanız için sizi arayalım!