"Neyi bulmak istediğini bilmeden sürekli aramaya kalkma. Hiçbir şey bulamazsın. Ancak inanarak, bilerek ve kendini vererek, aradığını bulabilirsin. ..
Bal arısı çiçeğe konan tek böcek değildir; fakat ondan bal çekmeyi bilen yalnız odur. "

~Goethe~

Aktif Yaşam Koçluk Modeli, bireyin hayatına bütünsel bakış açısıyla yaklaşarak, kişinin hayatında denge ve doyumu yakalamaya yönelik sistemleri içinde barındıran bir  modelidir. Öncelikli hedefimiz, yaşam koçluğu kavramını tanıyarak, katılımcıya koçluk sistemini kendi yaşamına uygulama becerisini kazandırmaktır.

Bu anlamda AYKM (Aktif Yaşam Koçluk Modeli) kişinin kendi hayatını yönetebilme becerisini artırarak, duygu-düşünce-davranış yönetimini sağlıklı bir şekilde gerçekleştirmesini sağlar. Bu anlamda AKYM öncelikli olarak kişisel farkındalık gelişimi sağlar.

AYKM ile kişiler, hedefleriyle ilgili harekete geçirebilmek için farklı bakış açılarından bakabilme gelişkinliğine ve öğrendiklerini uygulama bazında da yeterli teknik ve donanımlara sahip olurlar. Bu amaçla, Aktif Yaşam Koçluk Modeli, Koçluk bakış açısını, NLP, çekim yasası ve kuantum düşünce sistemi bilgileriyle harmanlayarak katılımcıyı  tam donanımlı olarak geliştirmeyi misyon haline getirmiştir.

Aktif Yaşam Koçluk  Modeli’nin temel yaklaşımlarından biri de bireyin farkındalığını geliştirmesine destek olmaktır. İnsanlar hayatlarında dengeli mutluluğu (sağlık, başarı, zenginlik, ilişkiler, huzur) yakalamak isterler. Kişilerin harekete geçmesi ve hayallerini gerçekleştirmesi ise ancak iki durumla olur: BİLME ve YAPA-BİLME halini gerçekleştirme. AYKM 'nin öncelikli amacı, bireyin kendisini tanımasıyla başlayan serüveninde, BİLME durumuna gelinerek, yani kör noktalarını keşfederek, kişiyi kendisiyle yüzleştirmeyi, böylelikle YAPA-BİLME durumuyla sorumluluk alma bilincine vardırabilmektir. Böylelikle katılımcı farkındalık kazanarak, hayatına geçiremediği hedeflerinde, sorumluluk almaya istekli duruma gelir ve kişisel başarısına ulaşır.

Bu anlamda Aktif Yaşam Koçluk Modeli ile  , kendi hayatınızın koçu olmayı yani, her anlamda (düşünce, duygu, davranış üçgeninde) hayatınızı yönetebilme becerisini geliştirerek, kendi yaşamınızın hem senaristti, hem yönetmeni, hem de oyuncusu olmayı başarabileceksiniz. Bu düşünceden yola çıkılarak size sunduğumuz koçluk modelinde çok farklı koçluk ekollerinin sentezini, yerel, kültürel ve geleneksel yapıya uygun hale getirilmiş ve uygulanabilir yöntemlerle bir arada görme imkânı bulacaksınız.

NE DEDİLER

Aslında en baştan beri kendimde varolanı ortaya çıkarmaktı tüm hayalim. 7 yaşında minicik bir kız çocuğuyken kelimelerin, sözcüklerin sırlarla dolu mucizesiyle tanıştım.Ve nefessiz yorgun düşünceye kendimi kaybedinceye kadar okumaya, okumaya, okumaya o eşsiz kelimelerin derin sihirli dünyasına dalmaya başladım, yıllarca bugünlere kadar süregelen bir yolculuğa kapıldım, gidiyorum. Sorgulamaların olmadığı bir yaşamın ölümden başka hiçbir şey ifade etmediğini daha o yıllarda fark etmiştim. Yine de eksikti,yine de anlayamıyor ve tamamlayamıyordum kendimi…Arıyordum; Aramanın bulmayı kolaylaştırmayacağını bilemeden. Kendime yaptığım o eşssiz ve derin yolculuk daha o zamanlardan başlamıştı, farkında olmadan…Sahip olmak istediğim tüm hayallerime, her şeye emin adımlarla yavaş yavaş ilerliyordum…Üniversitede inşaat alanında eğitim aldım, uzun yıllar bankacılık sektöründe çalıştım, kişisel resim sergimi açtım ve henüz daha tamamlanmamış, noktayı koyamadığım kitaplarım yayınlanma zamanlarını sabırla bekler durur…Medikal bir şirket sahibiyim ama hiçbir zaman bu alanda mutlu olamayacağımı anladığım tam da dip yaptığım bir dönemde, sanatla, senfoniyle ruhumu beslerken işte tam da bu noktada yolda kalmadığımı, kalamadığımı, bunun benim gerçekliğim olmadığına karar verdiğim sırada, yıllardır tanıdığım, hayata karşı duruşuna, bakış açısına hayran olduğum; ışığıyla huzur veren, aydınlatan o güzel insanla Günseli Güner le yollarımız yine buluştu. Ve AYKA, ve tabi ki Özlem Hanım

Hayatta her şey tam da olması gerektiği zamanda ve mekanda gerçekleşiyor. Ne bir saniye önce ne de bir saniye sonra, sen neye hazırsan o zaman karşında buluyorsun ihtiyacın olan her şeyi…Ve Özlem Hanım’dan o güzel insandan 3D 'yi almaya başladım, teknik bilginin yanı sıra tasavvuf ve ruhani boyutta Özlem Hanımın verdiği bilgiler ve eğitimin maddi bir değerle ölçülmesi söz konusu bile olamaz…

Özlem hanım “sen bensin ben de sen” duygusunu çok net yaşarsınız. Hem bilgi birikimi hem de kendinden, kalbinden, ruhundan gelen o eşsiz enerjiyi paylaşan  çok özel bir insandır Özlem Hanım. Bana, olmasını hayal ettiğim bir ışık, bir rehber, bir renk oldu. Eşsiz öngörüleriyle yolumu aydınlattı. Özlem Hanımın bana kazandırdıklarını yazmaya çalışmak inanın bana çok mümkün değil, yaşamanız gerekir diye düşünüyorum. Bazı şeyler vardır ki anlatılmaz, hisseder ve yaşarsınız…

Yine de kısaca yazmam gerekirse;

Ne olmam gerektiğini değil de, ne olmak istediğimi

Kendime güçlü sorular sorarak hayatımı nasıl şekillendireceğimi

Duygu, düşünce ve davranışlarımızın yaşantımızın temelini oluşturduğunu

Kendimle yüzleşmemi(en zoru da sanırım buydu ), herşeyimle kendimi kabul etmemi

Çıktığım bu yolculukta, yolda kalmanın sırrını ve mucizesini

Hayallerimle yola çıkarken, kendime inanmamın o eşsiz lezzetini

Kendimde oluşan mucizelerin farkına varmamı

Hayatın anlamını, sonucun değil sürecin önemli ve anlamlı olduğunu

Ruhuma eziyet veren gereksiz yüklerin farkına varmamı

Okumak, bilmek, olmak kelimelerinin derin anlamlarını

Duygu, düşünce ve davranışlarımın oluşumu, sorumluluğu ve kontrolünü…

Kısacası Özlem Hocam ve 3D farkındalıklarımı arttırdı, bilinç düzeyimi yükseltti, bakış açımı değiştirdi,içimde varolan aşk,tutku,cesaret ve yaratıcılığı daha bir üst seviyeye taşımama yardımcı oldu.

Kendinden kattığın güzelliklerin,emeğin,ışığın,eşsiz bilgilerin,aydınlık ışıl ışıl ruhun,arkadaşlığın,dostluğun herşey için teşekkür ederim Özlem Hocam.Hayatımdaki en güzel en keyifli öğretmenlerimden biri oldun.Teşekkür ederim,sevgimdesin…

 NEVİN KORKMAZ        

( KENDİNİ TANI-Kişisel gelişim ve farkındalık eğitimi- 3D Yönetimi)
 


”Merhaba Ayka, merhaba çok sevgili Özlem Özcan,

 Yürüyordum. Yürüdükçe yürüyor ama nereye gittiğimi, istediğim yerin neresi olduğunu, oraya nasıl gideceğimi bilmiyordum. Bir şeyler biliyordum, ama bildiklerim ile bir yere varamıyor, temel fiziki ihtiyaçlarımı gidermekten farklı bir soruyla artık ilgileniyordum. Ben kimim?
Hiç bir olayın durumun ve kişinin hayatıma girişinin aslında tesadüf olmadığını bilerek çıktım yola. Dedim bir rehbere ihtiyacım var ve çok güzel bir şekilde Özlem hanım’ı buldum. Biliyordum, istediğim rehber bana gelmişti…..
Bana vaktini dolu dolu ayırdığı için, tereddütlerimi gidermeme yardımcı olduğu için, benimle gülüp benimle üzüldüğü için, kısacası yararıma yaptığı her şey için sevgili koçum Özlem Özcan’a çok teşekkür ederim. O temiz kalbi ve saat gibi çalışan zihnini takdir ediyorum :) Çok faydalı bir farkındalık glişimi  oldu. Eminim ki kendi çabamla da yankıları hayatımda devam edecek… Teşekkürler Ayka!…”
Seni seviyorum Özlem Özcan ;)
Dilek KOÇ -İngilizce Öğretmeni
( KENDİNİ TANI-Kişisel gelişim ve farkındalık - 3D Yönetimi)Kendini tanı'dan sonra değişimleri yaşamaya başlamıştım. Yaşam koçluğu  hayatımın her alanında farkındalık yaratmamı sağladı ve bu farkındalıkla hedeflerimi belirlememi bu yönde ilerlememi tetikledi. Bundan sonraki hayatımda verimli olabileceğimi düşündüğüm alan yaşam koçluğudur. Çevremdeki herkese bu farkındalıkla davranmak istiyorum ve aynı olumlu değişimi herkes yaşasın istiyorum. Teşekkürler Özlem Özcan . Seni seviyorum.:)

MUAZZEZ YILDIRIM- Pazarlama sorumlusu

YAŞAM KOÇLUĞU 


Yaşam koçluğu ,  izlediğim bu yolda bana çok yardımcı oldu. Staj dönemindeki kaygılarımdan dolayı vazgeçmeyi düşündüğüm zamanlarda Özlem hanımın desteği ve ilgisiyle yolda kalmam gerektiğini bir kez daha anladım. Hayatıma kattığı  güzellikleri ve bilgi birikimini çevremdeki insanlarla paylaşarak çoğaltmak istiyorum. Bu süreçte eğlenceli  ve bilgi dolu zamanlar geçirmemiz için elinden gelen ilgi ve motivasyonu bizimle paylaşan Özlem Hanım’a çok teşekkür ediyorum.

NİHAN TAŞAN –Muhasebe

YAŞAM KOÇLUĞU 


Katıldığım çalışma  profesyonel bir uygulayıcadan geldiği için tamdı, yerli yerindeydi. Tam ihtiyacım olanı , ihtiyacım olan koçdan aldığımı düşünüyorum. Çok mutluyum. Bu çalışma bana fayda ve farkındalık sağladı. Yaşam koçluğu  ufku açık herkes için mutlaka alınması gereken  bir farkındalık çalışması olduğunu düşünüyorum. Koçluk, yeni yolar, yeni bir hayata kapıların açılması gibi, hayatı fark etmek gibi, yeniden yaşamak gibi, yeniden büyümek gibi.  Ufku geniş diyorum çünkü gelişmeyi isteyen alacaktır. Her insana kısmet olmayacaktır yaşarken doğmak.

NESLİHAN SAĞLAM- Satış pazarlama

YAŞAM KOÇLUĞU 


Koçluk uygulamalarının, daha mutlu daha huzurlu başarılı bir yaşamın anahtarı olduğunu düşünüyorum ve ne istediğini, nasıl yaşamak istediğini bilen, yolunu bulan insanlar yarattığına inanıyorum. Benim açımdan çok verimli ve faydalı oldu. Farkındalığımın yüksek olduğunu düşünürdüm, daha da yükselebileceğini fark ettim. Koçluk çok samimi ve elinden geleni fazlasıyla vermeye çalışan bir kişi  tarafından verildi diye düşünüyorum. Bu çalışma sonrasında  ufak tefek kaygılarım olmakla beraber, kendimi kendi hayatımın koçu  gibi hissediyorum. Ve Özlem’den her zaman destek alabileceğime inanıyorum.

SELMA AYDIN

Muhasebe

YAŞAM KOÇLUĞU 


Merhaba,
Ben artık gülen mavi bir kelebeğim:) Maviyim çünkü ben de bu dünyaya ender gelen insanlardan biriyim.Ne kadar kıymetli, ne kadar değerli olduğumu bana tekrar hatırlattıkları,üzerimdeki tozu alarak parlayan bir mücevher olduğumu gösterdikleri için perime ( Özlem’ime) teşekkür ederim.
Henüz kanatlanmadım ama kozamda hazırlanıyorum.Hayal ettiğim günlere çok yakınım.Farkındalığımın artması bunları analiz etmemi sağladı.Davranışlarım artık neden değil sonuç.Bu çok eğlenceli bir oyun.Oyunun kumandası benim elimde. Hoşuma gitmeyen, beni üzen bütün duyguların yerine hemen olumluları yerleştiriyorum.
Hayat şimdi daha eğlenceli:)
Kendime bu güzel fırsatı tanıdığım için kendimi takdir ediyorum.
Gülizar GÜVEN 
( KENDİNİ TANI-Kişisel gelişim farkındalık – 3D YÖNETİMİ )MERHABA  AYKA
 Kendi inancımda;yaşamın içinde karşılaştığımız her çalışma yaşamın içinde olaylara,diyologlara farklı açılardan bakmamı ve empati kurabilmemi sağladı.3D yönetimi  yaşamın içinde gözlemlerim ve deneyimlerim sonrasında zihnimde oluşan sorulara en güzel cevapları büyük bir özen ve sabırla yine kendi içimde bulmamı sağlayan ışık kaynağım (ÖZLEM’E) teşekkürlerimi sunuyorum.Her zaman kendi özünüze yakın olmanız,gönlünüzde yer alan niyetlerin oluşması ve hayatın içindeki renklerin yaşamınızda yer alması dileğiyle…
SEVGİYLE KALIN TEŞEKKÜRLER.
…AYKA…
BAHRİYE ÇEKEROĞLU- YAŞAM KOÇU
( KENDİNİ TANI-Kişisel gelişim farkındalık – 3D YÖNETİMİ )Bundan iki ay önce neyi bilmem gerektiğini bilmeyen,bilmem gereken birşeyler olduğunu düşünen şeffaf bir bireydim.Görünmezdim sanki…Kendimi kendi içime hapsettiğimin  farkında değildim.
Geçirdiğim iki aylık süreçte farkındalığım arttı.Neyi bilmem gerektiğini öğrendim.Bildiğimi nasıl uygulayacağımı öğrenerek görünür bir birey oldum.
Kendimi kendi içimden özgür bıraktım.Yeterliliklerimi fark ettim.Kendimi seviyorum şimdi.Kendime saygım var.Hedefimi belirledim.Gideceğim yolda gereksinimlerimi fark ettim.Artık harekete geçebilecek gücüm var.
Korkularımı yendim.Nerede olduğumu,ne istediğimi ve nasıl yapacağımı biliyorum.
Duygularıma,düşüncelerime ve davranışlarıma yönvermek ve kontrolünü sağlamak benim gücüme güç kattı.
Ve bu iki ayda  ben KENDİMİ TANIDIM…
Teşekkür ederim.
Aytül GÜLEÇ
( KENDİNİ TANI-Kişisel gelişim farkındalık – 3D YÖNETİMİ )Aldığım çalışma büyümeye başladığımı fark ettiğim bu yolda, farkında olmamı,kendimi tanımamı,sevmemi, hayatın farkına varıp daha çok sevmemi ve mutlu anları yakalamamı sağladığınız için çok teşekkür ediyorum.Benim için çok keyifli  oldu.
Derya DEMİR
(KENDİNİ TANI-Kişisel gelişim farkındalık – 3D YÖNETİMİ )Kendimizin farkında olarak, bilinçli bir yaşam oluşturmayı öğrendik.Farkındalığımız arttı,algılarımız değişti, hoş görü ve empati oluştu.
Çok keyifli ,etkili, dolu dolu bir çalışma idi.
Teşekkür ediyoruz.
Atike SAVCI

( KENDİNİ TANI-Kişisel gelişim ve farkındalık eğitimi- 3D)Muhteşem bir yolculuktu.Ruhumuza ve kalbimize hitap eden, bize kendimizi gerçekten şanslı hissettiren,naif ve sevgi dolu,içten bir kaptanımız vardı.Güneş bizi sevgiyle kucakladı, sorularımız kılıçlarımızdı..Ve kimsenin canını yakmadık biz…Sadece önce kendimize kendimizi anlattık.Gemimizin yelkenleri ışıl ışıl içimizi ısıttı…Ve anlamlandırmanın ve anlamın…Her birimizde olduğunun farkında olmadığımız dümenin farkına vardık.
başta kaptanımıza, sevgi dolu mürettebatımıza, bu yolculuğumuzdaki gemimize ve şimdi her birimizin varlığını daha da iyi hissedebildiği gemilerimize çok teşekkür ederiz. İyi ki ışık ışıkla aydınlanır..Sevgiler…
Hüseyin AKDAĞ
( KENDİNİ TANI-Kişisel gelişim ve farkındalık - 3D )Bana çalışma sırasında bilgisini AŞK’LA , çoşkuyla aktaran Özlem hanım’a, bilginin AŞK’ını bu yoğunlukta hissettirdiği ve aktardığı için minnetle teşekkür ediyorum.
Yaşam koçluğunda her zaman benim ışığım olarak, O’nu kalbimde taşımakla,sevgimle ,ben de bu yolda o AŞK içinde olacağım…..Biliyorum ve teşekkkür ediyorum sana Can Dost…
Fatma Cihan AYKUT
(KENDİNİ TANI-Kişisel gelişim ve farkındalıki- 3D Yönetimi)


Kendini Tanı , kendimle ile ilgili farkındalığımı tekrar pekiştirip, bazı konulara daha da yakından bakıp görebilmemi sağladığı için çok zevkli ve faydalı geçti. 3D Yönetimi ise, gerçekten çok güzel hazırlanmış bir sunum olup,bana çok değişik pencereler açtı.Özlem’cim en küçük detayı bile düşünerek özenle hazırladığın ve güzel örneklerinle zenginleştirdiğin sunumun, her birimize gösterdiğin ayrı ayrı özen ilgin, sabrın,samimiyetin ve öğretim becerin ile sevgin için teşekkürler.
Nilgün çekirge
Yoga Eğitmeni
( KENDİNİ TANI-Kişisel gelişim ve farkındalık - 3D Yönetimi)

Sizi Arayalım

Yaşam amacımı bulmak ve mutlu olmak için 2008 yılında çıktığım bireysel gelişim yolculuğum koçlukla anlam buldu
Koçluk sadece bir #meskekieğitim değil aynı zamanda bir #yaşambiçimi benim için.

Ücretsiz bilgi almanız için sizi arayalım!