KOÇLUK UYGULAMASI İÇİN PRATİK BİLGİ

Yıllar önce ,sanırım13-14 yaşlarındaydım. Bir  akşam  köyden babama genç bir hasta geldi.   Babam genç kızı kısa bir muayeneden sonra gönderdi. İlaç vermedi, tedavi etmedi. Neden reçete yazmadığını  merak ettim. Sonrasında ise annemle konuşmalarına şahit oldum. Babam üzgündü ve hüznü  yüzünden okunuyordu.  

 Genç kız gırtlak kanseri idi ve uzun bir  süredir doğru teşhis konulamamasından dolayı tedavisi gecikmişti. Daha sonra Babam anneme; ’’Zamanında doğru teşhis konulsaydı, hastalık ilerlemeden tedavi edilebilirdi dedi. Geç teşhis, zaman kaybına ve hastalığın ilerlemesine sebep olmuştu. 
O gün babamın yüzündeki, çaresizlik ve üzüntüyü hiç unutmadım. Bu olay bana  doğru teşhis ve doğru tedavinin, tıp alanında  etik ve ahlaklı olmanın ve insan hayatının ne kadar önemli olduğunu anlattı.  O günü hiç unutmadım ve kendi kendime  ‘’Ne iş yaparsam yapıyım mesleğimin etik ve ahlaki değerlerine  sahip çıkacağım’’ konusunda söz verdim. 
 Her meslek kendi içinde bir sorumluluk bilinci barındırır.   
Ben koçluk mesleğinin de aynı sorumluluk bilinci ile yaklaşılması gereken bir uygulama alanı olduğunu düşünüyorum.  
Bana göre koçluğun da aynı tıp doktorluğunda olduğu gibi,  
3 T ‘si var: DOĞRU TEŞHİS, DOĞRU TEDAVİ ve TAKİP süreci. 
1-      DOĞRU TEŞHİS ;  
 Profesyonel bir koç;  öncelikle danışanın  ne istediğini, hedefini ya da  hayallerinin önündeki engellerini de çok iyi tespit etmeli.  Koçluk bir davranış değişikliği olduğu için, Koç, davranışı gerçekleştiremeyen  danışanın hedefi ile ilgili  ilerlemesini engelleyen düşünce ve inanç yapısını doğru teşhis etmeli. 
2-      DOĞRU TEDAVİ ; 
 Teşhisi  eyleme geçirecek ve bu değişimi hayatına adapte etmek için doğru tedavi yani koçluk uygulamaları yapılmalı.  
3-      TAKİP ;  
 Takip sürecinde ise, nasıl ki doktorlar , uyguladıkları  tedavi ile, hastanın tedaviye  cevap  verip vermediğin gözlemliyorsa , Koçlar da, koçluk sürecinde uyguladıkları yöntemlerin,  danışanın yeni hayatına nasıl  uyum sağladığını gözlemlemeliler. Devamında da arzu edilen sonuç alınıncaya kadar da yeni yollar bularak, esnek düşünce yapısı hayata geçirmelidirler. 

Yıllardır bu Koçluk bakış açımı bireysel görüşmelerimde kullanıyor ve bu modeli  Koçluk eğitimlerde öğrencilerimle paylaşıyorum.

  Siz de bu  koçluk yaklaşımımdan faydalanmak, pratik ve hızlı çözümler  ile hayatınıza katkı olmamı isterseniz bana 05323759249 No’lu telefondan ulaşabilirsiniz.

Ücretsiz bilgi almanız için sizi arayalım!