Hayatta yapmak, olmak ve sahip olmak istediğimiz her şey bizi mutluluğa götürür.Bunları elde etmek, hedeflerle yaşamayı  gerektirir.Hedefli bir yaşam nereye ulaşacağınızı bilerek, o yaşama emin adımlarla gidebilme becerisinin gelişmesidir.Biraz daha açarsak hedef odaklı yaşam,koçluk bakış açısına göre;

Hayatınızda nereye gitmek istediğinizi ve hedefe ulaştığınızda hangi sonucu alacağınızı bildiğiniz,

Arzularınızın ve hayallerinizin gerçekleşmesini sağladığınız ve

Hedefinize ulaştığınızda amacınıza hizmet eden yeni hedefler koyabildiğiniz bir yaşamdır. Hedefli yaşam genel anlamda bu döngüden geçer. Tabi ki bunu gerçekleştirmek için sadece bilmek  değil, yapabilmek de gereklidir.

Hedefli yaşamın bazı standart adımları vardır. Bu adımları atmazsanız istediğiniz hayata ulaşmak biraz zaman alabilir.

Birinci adım; Hedefinize ulaşmak için öncelikle ne istediğinizi tam netleştiren bir hedef cümlesi kurmakla başlar. Bu cümle şimdiki zamanda, eylem içeren ve pozitif bir cümle olmadır. Zaten birçok kişinin hayatına istediklerini katamamasının asıl sebebi tam olarak ne istediğini  bilememesidir.

Yaşamınızla ilgili hedeflerinizi netleştirmek için yaşam alanlarınızla ilgili aşağıdaki soruları sormakla başlayabilirsiniz.

Nasıl bir iş istiyorum?

Nasıl bir birliktelik istiyorum?

Kendime nasıl bir gelecek çiziyorum?

Daha iyi olmasını istediğim huy,davranış,alışkanlıklarım ve kişilik özelliklerim neler?

Sosyal hayatım ve arkadaşlık ilişkilerimin beni yeteri kadar mutlu etmesi için neye ihtiyacım var?

Şu anki fiziksel durum ve sağlığımdan memnun olmak için ne/neler yapmalıyım?

Bu soruların cevapları netleştiğinde artık hangi alanda ilerleyeceğinizi bilirsiniz.

Hedefi netleştirmekle ilgili en önemli nokta,varmak istediğiniz durum veya noktanın, elinizde bitmiş bir puzzle’nin resmi gibi net olmasıdır.

İkinci adım; Şu an ki mevcut durumunuzda nerede olduğunuzun tam tespitinin yapılmasıdır. Tam olarak şu an hedefin neresindesiniz ve bu hedefe ulaşmak için hangi kaynaklarınız var?

Üçüncü adım ise bu hedef olan açıklığı kapatmak için eyleme geçmektir.

Basit görünüyor değil mi? Ama bu yolculuğa çıktığınıza hayatınızda mutlaka bazı engeller çıkacaktır. İşte bu temel engellerden biri; dışarıdan kendinizle ilgili göremediğiniz kör noktalarınızdır.Yani kendinizin bilmediği, başkalarının farkında olduğu yönleriniz,davranışlarınızdır.Kör noktalar sizin hareketinizi engelleyen düşünce ve inançlarınızdır. Potansiyeliniz bu kör noktaların tespiti ve kabulü ile ortaya çıkar ki bu da sizin hedefe doğru ilerlemenizi sağlar.

İkinci büyük engeliniz ise sabit bakış açısıyla bakarak farklı bir yol seçme esnekliğini gösteremiyor olmaktır. Davranış değişikliği göstermek ve  esnek olmak sizi başarıya götürür.

Bu yolculukta  hatırlatmak istediğimi çok önemli diğer bir konuda, sizi bu hedefe ulaştıracak aracınızın yakıtıdır. Bu yakıta biz koçlukta motivasyon diyoruz. Hedefe ulaştığınızda yaşayacağınız duygu sizin motivasyon kaynağınız olacaktır. Bu duyguya ulaşmak arzusu sizi sürekli kamçılayarak, yolda tutmayı başaracaktır.

Buraya kadar aktarmak istediklerim özünde şu var: Eğer bu hayatınız sizin için önemliyse, o zaman bu hayatın anlamlandırmak için geç olmadan harekete geçin. Size o mutluluk, huzur, başarı ve doyumu sağlayacak yaşam için şimdiden bir şeyler yapın. Şimdi bir şey yapmaya hazır değilseniz en azından hayatınız üzerinde biraz düşünün ve nereden başlayacağınıza karar verin.Güneş her gün sizin için de doğuyor bu hediyeyi kabul edin ve  her nefesinizle bu yaşamı değerli kılın.

 Adım atmaya karar verdiğiniz bu başarı ve huzur yolculuğunda eğer  bir gün yolunuzu kaybederseniz ;

 Bir çocuğun gözlerine bakın. Çünkü bir çocuğun bir yetişkine her zaman öğreteceği üç şey vardır:

1. Nedensiz yere mutlu olmak…

2. Her zaman meşgul olabilecek bir şey bulmak.

3. Ve elde etmek istediği şey için var gücüyle dayatmak……

 Sevgiyle ve Hoşça kalın…..

Özlem ÖZCAN

Kişisel Gelişim Koçu & Eğitmen

Ücretsiz bilgi almanız için sizi arayalım!